ГІДРОПОНІКА

     Чого Ви не знали про гідропоніку

Вчені та агрономи з давніх часів шукали методи ефективного вирощування. Вони експериментували з різними видами рослин, стимулюючи їх до  більшого урожаю та більш швидкому дозріванню.

В таких експериментах, вирощуючи в ґрунті, вони стикалися з проблемами захворювання коренів, дефіцитом кисню в прикореневій зоні та неефективного поливу, оскільки багато води просто йшло глибше в землю.  

Трохи історії: перша інформація про гідропонне вирощування з’явилась  у ХVI сторіччі. Тоді голландський хімік-фізіолог Ян ван Гельмонт виростив рослину в бочці, поливаючи її тільки дощовою водою. Хоча й ціль експерименту була зовсім іншою, це один з перших задокументованих експериментів, який доводить, що рослини повноцінно розвиваються в землі. Століттям пізніше різними вченими поступово було відкрите таке явище, як фотосинтез. В ХVIII столітті виявилось, що для росту рослини необхідні три компоненти: вода, вуглекислий газ та світло.

ПОМИЛКОВА ДУМКА №1.     ОВОЧІ, ЯКІ ВИРОСЛИ В ТЕПЛИЦЯХ, ШТУЧНІ І НЕМОВ «ПЛАСТИКОВІ»

Ви могли зіткнутись з тим, що на полицях в магазині лежать ледь рожеві помідори. Ви їх купуєте, повертаєтесь додому та нарізаєте для салату. Куштуєте і розумієте, що смаку майже немає! Чи бували Ви в подібних ситуаціях? Якщо так, тоді не дивно, що прийшли до висновку, що взимку овочі вирощують незрозуміло як і невідомо де, та й взагалі вони некорисні…

Насправді зазвичай відбувається так: в Туреччині або Марокко є фермери, котрі вирощують помідори спеціально на експорт. Вони підбирають відповідний сорт томату на експорт, який добре транспортується. Такі сорти, як правило, спочатку менш солодкі і більш тверді ніж зазвичай.

Для того, щоб помідор міг довго знаходитись в дорозі (тиждень або навіть два), та ще й лежати декілька днів на полиці, його зривають зовсім зеленим. Колір, достигаючи, він «набирає» в дорозі. І от тепер цей помідор, не дозрівши повністю в теплиці і не набравши достатньо цукру, приїхав на ту полицю, з якої Ви його взяли.

Порівняйте такий помідор з тим, який вирощений в господарстві недалеко від Вас. Звісно, цей помідор буде коштувати дорожче, тому що теплицю необхідно обігріти й освітити. Але тоді смак насичений, помідор корисний та смачний.

З часом альтернативою ґрунту стала щепа. З 1950-х років почав «набирати оберти» гідропонний метод вирощування в теплицях, в контейнерах зі щепою. Завдяки своїй ефективності, це був один із самих розповсюджених методів в промисловому вирощуванні рослин.

Продовжуючи експерименти, вчені і агрономи виявили, що використання розчинених в воді добрив, дає найкращий результат. Тому з 1970- х років і по сьогоднішній день агрономи поливають рослини разом з добривами.

ПОМИЛКОВА ДУМКА №2 ОВОЧІ, ЯКІ ВИРОСЛИ В ТЕПЛИЦЯХ «НАШПИГОВАНІ» ПЕСТИЦИДАМИ

Ми працюємо з найбільшими тепличними господарствами і наші спостереження свідчать, що якість їх продукції та безпека частіше за все перевершують державні нормативи. Місцеві виробництва завжди перевіряються відповідними установами і несуть повну відповідальність за свій продукт.

Тому, якщо Ви хочете отримувати перевірений та безпечний продукт – купуйте місцеве.

А краще, вирощуйте своє!

ГІДРОПОНІКА – ЦЕ ЗАГАЛЬНЕ ПОНЯТТЯ, ЯКЕ ОЗНАЧАЄ ВИРОЩУВАННЯ РОСЛИН БЕЗ ГРУНТУ, В ШТУЧНОМУ ПОЖИВНОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Гідропоніка дозволяє буквально й прямо розуміти вислів: «Що посієш, те й пожнеш».

Пояснимо. Коли ми вирощуємо рослини в грунті, ми не завжди маємо повний контроль над тим, що й як рослини «їдять» і як вони ростуть.

Коли ж ми використовуємо гідропонний метод, ми несемо повну відповідальність за клімат, якість води і її склад, тобто самостійно «готуємо» їжу для рослин. В результаті, чим краще й правильніше ми доглядаємо за рослинами, тим більш якісними вони виростають і тим більший дають урожай.

Використання гідропонного вирощування збільшує врожайність на 30%-100%, в залежності від вирощуваних культур та типу обладнання.

Сьогодні, говорячи про гідропонний метод вирощування, мають на увазі вирощування у субстраті. Існує багато видів субстратів: пісок, керамзит, торф, щепа, перліт, кокосова стружка, мінеральна вата та інші. Вирощування в субстраті – ефективний та комфортний метод. У Вас є можливість точно відстежувати, чим підгодована рослина і повністю контролювати процес.

До того ж, субстрат розміщується на спеціальних лотках і підтримках, а це дуже зручно для обслуговування.

Найпоширенішими субстратами в теплицях є: для зелені й салату – торф, а для квітів та овочів – кокосовий субстрат та мінеральна вата.

МІНЕРАЛЬНА ВАТА

Найбільш поширеним субстратом в сучасних теплицях є мінеральна вата. Її також називають «кам’яною ватою», тому, що виготовляється вона з базальту, вулканічного каменю. Виготовлення відбувається наступним чином: базальт розігрівають при температурі 1600 С. При такій температурі він плавиться і природним шляхом розміщується в великій центрифузі, де з нього формуються довгі волокна. Ці волокна стискають у форми кубів та блоків, формуючи таким чином мінераловатний субстрат. Так створюється абсолютно натуральний та інертний субстрат без усіляких домішок. Структура субстрату достатньо повітряна, пори складають 97% від усієї структури.  

Більшість європейських господарств використовують мінеральну вату, тому що це оптимальне рішення для високотехнологічних теплиць, які в Європі переважають за площею.

Завдяки відсутності домішок та інших елементів в своїй структурі, мінеральна вата дозволяє максимально ефективно використовувати воду для поливу і «годувати» рослини тільки тим, що виберете самостійно. 

УТИЛІЗАЦІЯ МАТІВ

Частиною виробничого процесу вирощування гідропонним методом є збір і повторне використання дренажної води. Система очищення дренажних вод дозволяє економити 30-60% від усього об’єму води. Завдяки тому, що вода при використанні мінеральної вати, не містить жодних домішок та направляється в дренаж чистою, частіше за все використовується УФ-дезінфекція дренажу зниженого тиску. Така дезінфекція при очищенні зберігає добрива, завдяки чому господарства заощаджують 10-20% усіх добрив.

Важливо розуміти в чому недолік використання мінеральної вати в нашій країні – утилізація використаних матів. Оскільки мінераловатний субстрат, по суті, - кам’яний матеріал, він не розкладається природним шляхом. Європейці знайшли чудове варіант вирішення цього питання: побудували заводи, які купують використаний субстрат для виготовлення цегли. Там спеціалізовані компанії збирають відпрацьовані мати і транспортують їх для подальшої переробки. В країнах СНД, на жаль, таких заводів поки що немає, тому для нас питання утилізації лишається відкритим.

В світі все більше й більше набирає популярності продукція, вирощена неподалік («local farming»). Люди віддають перевагу ягодам, овочам та фруктам, які вирощені місцевими виробниками. Слідуючи цій тенденції, все більше країн орієнтується на розвиток власної тепличної галузі і зменшення кількості імпорту. Більшість країн розуміє, що контролювати якість продукції вони можуть тоді, коли продукція вирощується на їх землі, по їх законам.

В результаті чого спостерігається загальносвітова тенденція розвитку тепличного фермерства – США розвиває всі види дрібних та великих господарств, Росія будує індустріальні тепличні комплекси, Мексика створює фермерські кластери і інше.

В усіх цих країнах також піднімається питання утилізації мінеральної вати, тому використання кокосового субстрату стає все більш популярним.

КОКОСОВИЙ СУБСТРАТ

Кокосовий субстрат називають органічною альтернативою мінеральній ваті. В принципі, це побічний продукт, отриманий під час екстракції кокосового волокна з кокосового лушпиння. До недавнього часу, його переважно використовували в теплих країнах Африки та Азії для вирощування в плівкових теплицях без технологічного оснащення. В таких проектах немає необхідності максимального контролю, тому більш низька вартість кокосових матів була й до сих пір є важливим аргументом для фермерів.

Проте, головна перевага цього субстрату - це проста процедура утилізації. Оскільки це природній матеріал, який до того ж легко розкладається, його дуже просто утилізувати разом із бадиллям.

Ще один плюс кокосового субстрату – відносно низька вартість доставки. Кокосовий субстрат транспортується в сухому вигляді і займає в декілька разів менше місця в контейнері, ніж мінеральна вата. Пізніше, коли мати вже встановили в теплиці, вони набирають в себе воду і стають у 8 разів важчими.

Дезінфекція дренажу при використанні кокосового субстрату також можлива, але в цьому випадку добрива не зберігаються, оскільки виконується повне очищення (УФ високого тиску або ж термодезінфекція).

Отже, ми розглянули, що таке гідропоніка та які субстрати частіше всього використовуються при вирощуванні в теплицях.

У розділі «гідропонне обладнання» ми більш детально розповімо про обладнання, яке використовується для вирощування методом гідропоніки.

Цікаво професійно вирощувати овочі? Ми допоможемо!

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ