АВТОМАТИЗОВАННІ

САЛАТНІ ЛІНІЇ

     Самий високий рівень урожаю.
Легко. Надійно. Вигідно.

Чи мріяли Ви колись про тепличний бізнес, в якому Вам не потрібно б було турбуватись про ризики, кваліфікації працівників та реальному веденню обліку зібраного урожаю? Звучить фантастично? Можливо. Але більш ніж реально. Ми створюємо такий бізнес для Вас.

Салатні лінії дозволяють збирати більший урожай салату, кропу, петрушки, базиліку та іншої зелені. На сьогоднішній день ця технологія пропонує найвищий результат, до того ж без використання будь-якої хімічної обробки.

Це сучасна, автоматизована та надійна система. А головне, салатні лінії дозволяють залучати найменшу кількість працівників і збирати урожай не зупиняючись.

СВІЖИЙ, СМАЧНИЙ УРОЖАЙ 365 ДНІВ НА РІК

Використовуючи традиційне вирощування на відкритому ґрунті зазвичай виростає 8 рослин на м2 в рік. В салатних лініях можна вирощувати більш ніж 1000 рослин на м2 в рік. Сучасні технології дозволяють планувати безперервне виробництво та планувати врожай на кожен день.

Салат, зелень, трави- усі рослини на лініях смачні, корисні та екологічно чисті. Асортимент для вирощування достатньо широкий: базилік, меліса, руккола, кріп, петрушка, цибуля, айсберг, лолло россо, бебі ліф редис(тільки листя), бебі ліф шпинату та інших трав.

3 КЛЮЧОВИХ ПОКАЗНИКІВ САЛАТНИХ ЛІНІЙ

ЕФЕКТИВНЕ ВИКОРИСТАННЯ ПРОСТОРУ

Кожний метр теплиці використовується максимально ефективно завдяки спеціальному дизайну столів, а також автоматичному розділенню та розташуванню лотків з рослинами.

ЕФЕКТИВНІСТЬ РОБОЧОЇ СИЛИ

Користуйтесь усіма перевагами автоматизації. Автоматизовані лінії в теплиці зводять до мінімуму витрати на оплату праці. З моменту посіву до моменту збору врожаю, людське втручання непотрібне. Люди лише відносять рослини зі столу на стіл або на транспортувальну стрічку для пакування.

ЕФЕКТИВНЕ ВИКОРИСТАННЯ РЕСУРСІВ

Замкнена та підконтрольна гідропонна система циркулює воду для поливу, зменшуючи витрати води на 95% порівняно з вирощуванням в ґрунті.

ПРОЦЕС ВИРОЩУВАННЯ В САЛАТНИХ ЛІНІЯХ

ПЕРШИЙ ЕТАП. ПОСІВ

Виробництво салатів і трав починається з посіву. Ми пропонуємо автоматизовані посівні лінії для простого і якісного посіву без необхідності наймати велику кількість людей. Горщики, в яких будуть рости салат і зелень заповнюються субстратом і насінням. Потім вони поливаються і обробляються біологічним захистом від шкідників. Як правило в системі використовують торф або мінеральну вату.

ДРУГИЙ ЕТАП. КАМЕРА ПРОРОЩУВАННЯ

Після посіву горщики на спеціальних касетах переміщаються в камеру пророщування. Камера пророщування - це приміщення з контрольованим кліматом. Системи вологості, опалення та охолодження забезпечують ідеальне середовище для проростання насіння і їх підготовки до переміщення в теплицю.

ТРЕТІЙ ЕТАП. СТОЛИ ДЛЯ РОЗСАДИ

Касети з рослинами, що підросли, розміщуються на столи для розсади, які зрошуються пересувними поливними штангами. Ці штанги регулюються системою управління за кількома параметрами: час, тепло, освітлення і т. д. Коли у рослин досить розвинена коренева система, вони готові до пересадки в гідропонну NFT-систему. Пересадка в лотки здійснюється просто, шляхом переміщення рослин за допомогою простого інструменту, що нагадує вила. Так зручно брати кілька горщиків одночасно. Після пересадки порожні лотки промивають в спеціальній установці і використовують знову.

ЧЕТВЕРТИЙ ЕТАП. АВТОМАТИЗОВАНІ СТОЛИ

У цій системі лотки з рослинами переміщаються автоматично. Відстань між лотками автоматично збільшується відповідно до необхідності рослин в просторі в міру їх зростання. Це означає, що таку ж кількість рослин можна вирощувати в невеликих теплицях, тим самим знижуючи споживання енергії та інвестиційні витрати; або ж підвищуючи продуктивність і ефективність за всіма параметрами в порівнянні з аналогічною площею теплиці зі стандартними системами.

П'ЯТИЙ ЕТАП. ПОЛИВ

Рослини поливають і удобрюють автоматично завдяки системі управління. Поливальна вода дозується в лотки з крапельниць компенсованого тиску. Протікаючи через лотки, вода йде в бак для циркуляції, розташованому під салатними лініями. Система побудована таким чином, що рослини отримують правильну кількість води і поживних речовин. Вся невипита вода очищається, повертається в резервуари для поливу і знову використовується.

ШОСТИЙ ЕТАП. ЗБІР І УПАКОВКА

Завершуючи процес вирощування, рослини переходять автоматично до краю лінії і готові до збирання. Збір врожаю відбувається в кінці кожного столу-лінії. Зібрані салати можуть бути упаковані в коробки або пластикову упаковку відразу зі столу. При бажанні Ви можете використовувати конвеєр для транспортування зібраних салатів в централізовану пакувальну зону. І нарешті, порожні лотки миються мийкою, яка знаходиться під пакувальним столом. Потім на спеціальному транспортері лотки переміщаються в початок лінії. Цикл починається наново.

Погодьтеся, ця система неперевершена! Простота використання, точний контроль, прогнозування і повна автоматизація найважливіших процесів - це найкраще, що можна запропонувати для бізнесу. Зацікавилися? Ми не тільки реалізовуємо такі проекти, але і розробляємо повні технологічні карти всіх процесів.

Зв'яжіться з нами для підбору
кращого рішення!

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ