ПОЛИВ ПРОМИСЛОВИХ ТЕПЛИЦЬ

       Вода - джерело життя! Дізнайтеся, як використовувати кожну краплю ефективно

Використання дощової води, точний крапельний полив, збір «Не випитої» дренажної води і повторне її використання ... Ми пропонуємо тільки найефективніші рішення поливу, які економлять воду і добрива. Сучасні системи поливу - це подвійна перевага: турбота про природу і про Ваш гаманець.

В цьому розділі Ви дізнаєтеся, які технології поливу застосовуються в промислових теплицях. Що таке система «замкнутого циклу». Які види поливу застосовуються для різних гідропонних систем. Ми допоможемо Вам розібратися, що варто розглядати в Вашому проекті.

В цьому розділі Ви дізнаєтеся, які технології поливу застосовуються в промислових теплицях. Що таке система «замкнутого циклу». Які види поливу застосовуються для різних гідропонних систем. Ми допоможемо Вам розібратися, що варто розглядати в Вашому проекті.

При правильному проектуванні системи крапельного поливу, кожна крапля води використовується за призначенням. Точна кількість води і добрив, необхідних для повноцінного росту рослин, подаються так часто і в тому обсязі, щоб забезпечити якісний урожай без зайвих витрат.

Не завжди очевидно, що в скляній теплиці в будь-який сезон, коли активне сонце, всередині відчуття як в пустелі - сухо і жарко. Особливо, якщо не застосовується система зашторювання.

Вода відіграє важливу роль в процесі асиміляції, транспортуванні цукру і солей, а також в охолодженні рослин. Овочі, наприклад, більше ніж на 90% складаються з води.

Полив вручну в фермерських теплицях неефективний: людина поливає нерівномірно, процес поливу дуже довгий. Саме тому в тепличному вирощуванні застосовуються автоматизовані системи поливу, серед яких основними є:

01

Крапельний полив

02

Система підтоплення

03

Дощування

04

Проточна система NFT

АНАЛІЗ ВОДИ

Перед тим як детально пояснити всі системи, важливо відмітити, що, перш ніж замовляти системи необхідно зробити аналіз води, якою планується полив.

Як правило джерелом води є каналізаційна вода, річкова вода, вода з озера, дощова вода, свердловина, а також комбінація перерахованого. Якщо вода не придатна для поливу, необхідно передбачити очисні системи, фільтри або зворотний осмос.

КРАПЕЛЬНИЙ ПОЛИВ

Найпоширенішою системою поливу є крапельний полив. Крапельний полив застосовується для овочів, ягід, квітів - всіх культур, які вирощуються в субстраті і / або в будь-якій ємності.

Це найбільш універсальна система, яка виконує найголовніше - забезпечує всі рослини однаковою кількістю води.

Крапельний полив забезпечує подачу необхідної кількості води з необхідним набором елементів живлення безпосередньо до кореневої зони рослини. Це дозволяє забезпечити оптимальний поживний і водно-повітряний режим субстрату. При цьому підвищується врожайність, скорочуються витрати води і добрив, знижується захворюваність рослин і зменшується ризик їх поширення.

Використання системи крапельного поливу в технологічному виробництві дозволяє оптимально планувати полив рослин протягом доби, в залежності від фази росту та розвитку рослин, а також впливу зовнішніх факторів середовища. У фермерських теплицях полив повністю автоматизований і комп'ютеризований.

БІЛЬШ ДЕТАЛЬНО ПРО ТЕХНОЛОГІЇ ПОЛИВУ В ПРОМИСЛОВИХ ТЕПЛИЦЯХ:

Для забезпечення запасу води передбачається використання металевих ємностей-баків. Такий бак представляє собою каркас циліндричної форми, зі сталевих оцинкованих по обидва боки гофрованих листів, всередину якого вкладається теплоізолююча прокладка і вкладиш з ПВХ чорного кольору.

Зверху цей бак накривається покриттям з тканинного синтетичного матеріалу, який забезпечує вільне проходження повітря і захищає від впливу світла, щоб вода не пліснявіла.

Подача води в баки регулюється клапаном з електромагнітним керуванням.

В комплект обладнання для приготування розчину для поливу і його подачі в тепличну трубопровідну мережу входять:

01

ємності маточного розчину (ємності розчинів «А» і «Б» по агрономічній технології), ємності кислоти

02

Ємність для змішування (міксер)

03

Вузол підігріву води

04

Вузол попереднього приготування маточних розчинів

05

Насос для подачі приготованого розчину в теплицю

06

Розподільна мережа з крапельницями

07

Накопичувальні ємності для збору і зберігання дренажної води від рослин з подальшим їх знезараженням і використанням для поливу

РОЗЧИННИЙ ВУЗОЛ

Агроном чи працівник розчинного вузла готує «їжу» (матковий розчин) за допомогою автоматичного міксера або вручну.

Розчинний вузол призначений для автоматичного приготування живильного розчину заданої концентрації (ЄС) і з оптимальним значенням рН, шляхом змішування з водою двох маткових розчинів і кислоти. Якісне і безперервне змішання води з матковими розчинами і кислотою відбувається в змішувальній ємності (міксері).

Головний комп'ютер контролює параметри живильного розчину і підтримує їх на заданому рівні. В вузли приготування розчинів вбудовані насоси для подачі готового розчину в трубопровідну мережу.

У промислових теплицях площі поливу досить великі, тому вони діляться на умовні секції, які поливаються окремо. Кожна поливна секція управляється дистанційно на «відкриття-закриття» електромагнітними клапанами за сигналами від головного комп'ютера.

Поживний розчин подається рослинам через поливальні лінії і крапельниці. Кращі крапельниці в даній системі - компенсовані.

Коли використовуються компенсовані крапельниці, полив рослин проводиться рівномірно, по всій довжині грядки, яка б довжина не була

Продуктивність крапельниць може бути різною, найпоширеніші - 2 л / год і 3 л / год на рослину.

На кінці крапельниці передбачена ПВХ голка, завдяки якій крапельниця розміщується в субстраті.

СИСТЕМА ПІДТОПЛЕННЯ

Цей метод поливу використовується при вирощуванні на гідропонних столах і бетонній підлозі. Його принцип полягає в тому, що стелажі або бетонна підлога наповнюються водою на невеликий проміжок часу. Рослини «п'ють» стільки, скільки хочуть, після чого вода йде в дренажну систему.

В даному методі рослини розташовуються на лотках, в горщиках або просто на стелажах в субстраті. Поживний розчин для рослин по системі подачі живильного розчину рівномірно надходить на пластикові стелажі знизу, немов «прилив».

Відповідно, після закінчення певного часу, живильний розчин, що залишився, йде на «злив». Тому ця система називається "прилив-відлив".

Оскільки у нас як правило застосовуються гідропонні відкатні столи, ця система також отримала назву "заливні столи" . Так, якщо Ви чуєте "підтоплення", "прилив-відлив" або "заливні столи" знайте, що мова йде про одну й ту ж систему..

Вода подається на підтоплення занурювальним насосом, який підключений до таймера. Коли таймер відключає насос, вода зворотним струмом повертається в ємність з живильним розчином.

Система зберігання і змішування добрив така ж, як і при крапельному поливі.

ПРОТОЧНА СИСТЕМА(NFT)

Принцип поливу проточної системи практично нічим не відрізняється від підтоплення, крім головного - не застосовується таймер.

NFT система має постійний потік живильного розчину. Він подається в лоток безперервно і тече по корінню рослин. Коріння рослин вільно розміщуються в лотку, а потік води регулюється таким чином, що утворюється водяна "плівка". Так живильний розчин постійно циркулює тонким шаром, від чого й назва системи: NFT = Nutrient Film Technique = Техніка Поживної Плівки. Ця система використовується в автоматизованих салатних лініях.

Система зберігання і змішування добрив така ж, як і при крапельному поливі і підтопленні.

ДОЩУВАННЯ

Молода розсада не має розвиненої кореневої системи, тому вона не може самостійно насичуватися водою через коріння. Іншими словами, така розсада ще занадто «маленька», щоб «їсти» самостійно. Тому рослини віком до 10-15 днів поливають дощуванням

Це найбільш універсальна система, яка виконує найголовніше - забезпечує всі рослини однаковою кількістю води.

Полив дощуванням полягає в подачі води на гідропонний стіл у вигляді дрібних крапель штучного дощу, який створюється спеціальними спринклерами. Дрібний дощ виходить саме за рахунок розбризкування води з існуючих форсунок, забезпечуючи тим самим рівномірний полив величезних областей ділянки.

Залежно від плану теплиці і запланованих культур, можна передбачити стаціонарні спринклери або мобільні, які пересуваються по довжині столу вирощування. Звичайно, мобільні зручніше у використанні, тому що дозволяють вирощувати розсаду різного віку і поливати в різний час.

ЯК ВАРІАНТ ДОЩУВАННЯ, ЗВИЧАЙНО, МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ І ДЛЯ ІНШИХ РОСЛИН І СИСТЕМ ВИРОЩУВАННЯ, АЛЕ В СУЧАСНИХ ТЕПЛИЦЯХ ЦЕ БІЛЬШЕ НЕ ПРАКТИКУЄТЬСЯ. ТОМУ Є НАСТУПНІ ОСНОВНІ ДВІ ПРИЧИНИ:

01

Неефективне використання води та добрив.

При цьому поливі система замкнутого циклу не застосовується, тому вся невипита вода - приблизно 30-40% - йде в грунт і каналізацію.

02

Можливість зараження рослин.

Попадання краплі великого розміру на листя дорослої рослини підвищує ймовірність виникнення хвороб

Виходячи з цього, рекомендуємо використовувати дощування по головному і оптимальному його призначенні - для поливу молодої розсади на столах

СИСТЕМА  "ЗАМКНУТОГО циклу "

Замкнутий цикл означає, що «невипита» рослинами дренажна вода збирається, проходить очистку і використовується повторно.

Зауважимо, що система замкнутого циклу в фермерських теплицях застосовується не часто, тому що вона вимагає відносно високі інвестиції. Як правило, дренажна вода зливається в каналізацію. Проте, при побажанні дренажну воду можна використовувати повторно

Згідно замкнутого циклу, незасвоєний рослинами розчин для поливу (дренаж) стікає по підземних дренажних трубах в дренажний безнапірний колектор, а потім в накопичувальний колодязь дренажу, розташований в теплиці. Далі дренаж надходить в збірну накопичувальну ємність неочищеного дренажу, розташовану в сервісному блоці.

Система збору дренажу, що входить в систему крапельного поливу, дозволяє повторно використовувати до 30-40% від обсягу живильного розчину, що подається..

Після збору дренажу слідує процес очищення і дезінфекції. Залежно від того, який субстрат застосовується і які культури вирощуються, можна розглядати два види дезінфекторів: термічний і ультрафіолетовий.

Як правило, термодезінфекція застосовується для кокосового субстрату, а ультрафіолетове очищення - для мінеральної вати.

ТЕРМІЧНА СТЕРИЛІЗАЦІЯ

Термічна стерилізація є одним з найбільш ефективних способів очищення дренажу. Принцип роботи полягає в нагріванні дренажної води до температури 85-950С і витримці її при такій температурі до 180 секунд. Потім за принципом рекуперації дренаж охолоджується до температури, близької до початкової. Така тривала високотемпературна обробка дозволяє на 99.9% знищити шкідливі бактерії, гриби і віруси.

В основному нагрів дренажної води здійснюється за допомогою тепломереж теплиці, це робить процес дезінфекції дуже економічним. На випадок відсутності необхідної температури води теплоносія, дезінфектор можна обладнати власним електричним підігрівачем, який може працювати як паралельно з тепломережею, забезпечуючи лише необхідну добавку температури, так і окремо, взявши весь процес нагріву на себе.

Недоліком даної системи є те, що висока температура повністю стерилізує воду, в тому числі і від добрив. У грошовому вираженні це не використана можливість заощадити 10-15% витрат на добриво в рік

УЛЬТРАФІОЛЕТОВЕ ОЧИЩЕННЯ

Ультрафіолетова очищення (далі «УФ-очищення») знищує всі організми в воді для поливу- грибки, бактерії і віруси - за допомогою розбивки їх ДНК. В даному випадку дренажна вода проходить через спеціальну лампу, де піддається опроміненню.

Камера УФ опромінення обладнана системою очищення і датчиком моніторингу інтенсивності опромінення. Це гарантує оптимальну роботу і дезінфекцію води від бактерій, грибків і вірусів.

УФ очищення дозволяє значно поліпшити ефективність боротьби із захворюваннями, більш акуратно використовувати воду і дотримуватися все більш суворих вимог до гігієни харчових продуктів. А головне, вона дозволяє економити 10-15% добрив на рік.

Після очищення, дезінфікований дренаж автоматично підмішується до чистої води. Після цього вона надходить в міксерну і потім, знову до рослин. Частина живильного розчину засвоюється, частина потрапляє в дренаж. Цикл повторюється, тому називається «замкненим»..

Отже, ми розповіли про полив в теплиці: які застосовуються технології поливу, що таке система «замкнутого циклу» і для яких гідропонних систем вони застосовуються. Ми сподіваємося, це допоможе Вам визначитися у Вашому виборі.

Ми допоможемо Вам розібратися і підібрати актуальне рішення

Зв’яжіться з нами 

ПОЛИВ ФЕРМЕРСЬКИХ ТЕПЛИЦЬ

       Вода - джерело життя! Дізнайтеся, як використовувати кожну краплю ефективно

Використання дощової води, точний крапельний полив, збір «Не випитої» дренажної води і повторне її використання ... Ми пропонуємо тільки найефективніші рішення поливу, які економлять воду і добрива. Сучасні системи поливу - це подвійна перевага: турбота про природу і про Ваш гаманець.

В цьому розділі Ви дізнаєтеся, які технології поливу застосовуються в промислових теплицях. Що таке система «замкнутого циклу». Які види поливу застосовуються для різних гідропонних систем. Ми допоможемо Вам розібратися, що варто розглядати в Вашому проекті.

При правильному проектуванні системи крапельного поливу, кожна крапля води використовується за призначенням. Точна кількість води і добрив, необхідних для повноцінного росту рослин, подаються так часто і в тому обсязі, щоб забезпечити якісний урожай без зайвих витрат.

Не завжди очевидно, що в скляній теплиці в будь-який сезон, коли активне сонце, всередині відчуття як в пустелі - сухо і жарко. Особливо, якщо не застосовується система зашторювання.

Вода відіграє важливу роль в процесі асиміляції, транспортуванні цукру і солей, а також в охолодженні рослин. Овочі, наприклад, більше ніж на 90% складаються з води.

Полив вручну в фермерських теплицях неефективний: людина поливає нерівномірно, процес поливу дуже довгий. Саме тому в тепличному вирощуванні застосовуються автоматизовані системи поливу, серед яких основними є:

01

Крапельний полив

02

Система підтоплення

03

Дощування

04

Проточна система NFT

АНАЛІЗ ВОДИ

Перед тим як детально пояснити всі системи, важливо відмітити, що, перш ніж замовляти системи необхідно зробити аналіз води, якою планується полив.

Як правило джерелом води є каналізаційна вода, річкова вода, вода з озера, дощова вода, свердловина, а також комбінація перерахованого. Якщо вода не придатна для поливу, необхідно передбачити очисні системи, фільтри або зворотний осмос.

КРАПЕЛЬНИЙ ПОЛИВ

Найпоширенішою системою поливу є крапельний полив. Крапельний полив застосовується для овочів, ягід, квітів - всіх культур, які вирощуються в субстраті і / або в будь-якій ємності.

Це найбільш універсальна система, яка виконує найголовніше - забезпечує всі рослини однаковою кількістю води.

Крапельний полив забезпечує подачу необхідної кількості води з необхідним набором елементів живлення безпосередньо до кореневої зони рослини. Це дозволяє забезпечити оптимальний поживний і водно-повітряний режим субстрату. При цьому підвищується врожайність, скорочуються витрати води і добрив, знижується захворюваність рослин і зменшується ризик їх поширення.

Використання системи крапельного поливу в технологічному виробництві дозволяє оптимально планувати полив рослин протягом доби, в залежності від фази росту та розвитку рослин, а також впливу зовнішніх факторів середовища. У фермерських теплицях полив повністю автоматизований і комп'ютеризований.

БІЛЬШ ДЕТАЛЬНО ПРО ТЕХНОЛОГІЇ ПОЛИВУ В ПРОМИСЛОВИХ ТЕПЛИЦЯХ:

Для забезпечення запасу води передбачається використання металевих ємностей-баків. Такий бак представляє собою каркас циліндричної форми, зі сталевих оцинкованих по обидва боки гофрованих листів, всередину якого вкладається теплоізолююча прокладка і вкладиш з ПВХ чорного кольору.

Зверху цей бак накривається покриттям з тканинного синтетичного матеріалу, який забезпечує вільне проходження повітря і захищає від впливу світла, щоб вода не пліснявіла.

Подача води в баки регулюється клапаном з електромагнітним керуванням.

В комплект обладнання для приготування розчину для поливу і його подачі в тепличну трубопровідну мережу входять:

01

ємності маточного розчину (ємності розчинів «А» і «Б» по агрономічній технології), ємності кислоти

02

ємність для змішування (міксер)

03

вузол підігріву води

04

вузол попереднього приготування маточних розчинів

05

насос для подачі приготованого розчину в теплицю

06

розподільна мережа з крапельницями

07

накопичувальні ємності для збору і зберігання дренажної води від рослин з подальшим їх знезараженням і використанням для поливу

РОЗЧИННИЙ ВУЗОЛ

Агроном чи працівник розчинного вузла готує «їжу» (матковий розчин) за допомогою автоматичного міксера або вручну

Розчинний вузол призначений для автоматичного приготування живильного розчину заданої концентрації (ЄС) і з оптимальним значенням рН, шляхом змішування з водою двох маткових розчинів і кислоти. Якісне і безперервне змішання води з матковими розчинами і кислотою відбувається в змішувальній ємності (міксері).

Головний комп'ютер контролює параметри живильного розчину і підтримує їх на заданому рівні. В вузли приготування розчинів вбудовані насоси для подачі готового розчину в трубопровідну мережу

У промислових теплицях площі поливу досить великі, тому вони діляться на умовні секції, які поливаються окремо. Кожна поливна секція управляється дистанційно на «відкриття-закриття» електромагнітними клапанами за сигналами від головного комп'ютера.

Поживний розчин подається рослинам через поливальні лінії і крапельниці. Кращі крапельниці в даній системі - компенсовані.

Коли використовуються компенсовані крапельниці, полив рослин проводиться рівномірно, по всій довжині грядки, яка б довжина не була.

Продуктивність крапельниць може бути різною, найпоширеніші - 2 л / год і 3 л / год на рослину.

На кінці крапельниці передбачена ПВХ голка, завдяки якій крапельниця розміщується в субстраті.

СИСТЕМА ПІДТОПЛЕННЯ

Цей метод поливу використовується при вирощуванні на гідропонних столах і бетонній підлозі. Його принцип полягає в тому, що стелажі або бетонна підлога наповнюються водою на невеликий проміжок часу. Рослини «п'ють» стільки, скільки хочуть, після чого вода йде в дренажну систему.

В даному методі рослини розташовуються на лотках, в горщиках або просто на стелажах в субстраті. Поживний розчин для рослин по системі подачі живильного розчину рівномірно надходить на пластикові стелажі знизу, немов «прилив».

Відповідно, після закінчення певного часу, живильний розчин, що залишився, йде на «злив». Тому ця система називається "прилив-відлив".

Оскільки у нас як правило застосовуються гідропонні відкатні столи, ця система також отримала назву "заливні столи". Так, якщо Ви чуєте "підтоплення", "прилив-відлив"  або "заливні столи" знайте, що мова йде про одну й ту ж систему.

Вода подається на підтоплення занурювальним насосом, який підключений до таймера. Коли таймер відключає насос, вода зворотним струмом повертається в ємність з живильним розчином.

Система зберігання і змішування добрив така ж, як і при крапельному поливі.

ПРОТОЧНА СИСТЕМА(NFT)

Принцип поливу проточної системи практично нічим не відрізняється від підтоплення, крім головного - не застосовується таймер.

NFT система має постійний потік живильного розчину. Він подається в лоток безперервно і тече по корінню рослин. Коріння рослин вільно розміщуються в лотку, а потік води регулюється таким чином, що утворюється водяна "плівка". Так живильний розчин постійно циркулює тонким шаром, від чого й назва системи: NFT = Nutrient Film Technique = Техніка Поживної Плівки. Ця система використовується в автоматизованих салатних лініях.

Система зберігання і змішування добрив така ж, як і при крапельному поливі і підтопленні.

ДОЩУВАННЯ

Молода розсада не має розвиненої кореневої системи, тому вона не може самостійно насичуватися водою через коріння. Іншими словами, така розсада ще занадто «маленька», щоб «їсти» самостійно. Тому рослини віком до 10-15 днів поливають дощуванням.

Це найбільш універсальна система, яка виконує найголовніше - забезпечує всі рослини однаковою кількістю води.

Полив дощуванням полягає в подачі води на гідропонний стіл у вигляді дрібних крапель штучного дощу, який створюється спеціальними спринклерами. Дрібний дощ виходить саме за рахунок розбризкування води з існуючих форсунок, забезпечуючи тим самим рівномірний полив величезних областей ділянки.

Залежно від плану теплиці і запланованих культур, можна передбачити стаціонарні спринклери або мобільні, які пересуваються по довжині столу вирощування. Звичайно, мобільні зручніше у використанні, тому що дозволяють вирощувати розсаду різного віку і поливати в різний час.

ЯК ВАРІАНТ ДОЩУВАННЯ, ЗВИЧАЙНО, МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ І ДЛЯ ІНШИХ РОСЛИН І СИСТЕМ ВИРОЩУВАННЯ, АЛЕ В СУЧАСНИХ ТЕПЛИЦЯХ ЦЕ БІЛЬШЕ НЕ ПРАКТИКУЄТЬСЯ. ТОМУ Є НАСТУПНІ ОСНОВНІ ДВІ ПРИЧИНИ:

01

Неефективне використання води та добрив.

При цьому поливі система замкнутого циклу не застосовується, тому вся невипита вода - приблизно 30-40% - йде в грунт і каналізацію.

02

Можливість зараження рослин.

Попадання краплі великого розміру на листя дорослої рослини підвищує ймовірність виникнення хвороб

Виходячи з цього, рекомендуємо використовувати дощування по головному і оптимальному його призначенні - для поливу молодої розсади на столах

СИСТЕМА << ЗАМКНУТОГО циклу >>

Замкнутий цикл означає, що «невипита» рослинами дренажна вода збирається, проходить очистку і використовується повторно.

Зауважимо, що система замкнутого циклу в фермерських теплицях застосовується не часто, тому що вона вимагає відносно високі інвестиції. Як правило, дренажна вода зливається в каналізацію. Проте, при побажанні дренажну воду можна використовувати повторно.

Згідно замкнутого циклу, незасвоєний рослинами розчин для поливу (дренаж) стікає по підземних дренажних трубах в дренажний безнапірний колектор, а потім в накопичувальний колодязь дренажу, розташований в теплиці. Далі дренаж надходить в збірну накопичувальну ємність неочищеного дренажу, розташовану в сервісному блоці.

Система збору дренажу, що входить в систему крапельного поливу, дозволяє повторно використовувати до 30-40% від обсягу живильного розчину, що подається

Після збору дренажу слідує процес очищення і дезінфекції. Залежно від того, який субстрат застосовується і які культури вирощуються, можна розглядати два види дезінфекторів: термічний і ультрафіолетовий.

Як правило, термодезінфекція застосовується для кокосового субстрату, а ультрафіолетове очищення - для мінеральної вати.

ТЕРМІЧНА СТЕРИЛІЗАЦІЯ

Термічна стерилізація є одним з найбільш ефективних способів очищення дренажу. Принцип роботи полягає в нагріванні дренажної води до температури 85-950С і витримці її при такій температурі до 180 секунд. Потім за принципом рекуперації дренаж охолоджується до температури, близької до початкової. Така тривала високотемпературна обробка дозволяє на 99.9% знищити шкідливі бактерії, гриби і віруси.

В основному нагрів дренажної води здійснюється за допомогою тепломереж теплиці, це робить процес дезінфекції дуже економічним. На випадок відсутності необхідної температури води теплоносія, дезінфектор можна обладнати власним електричним підігрівачем, який може працювати як паралельно з тепломережею, забезпечуючи лише необхідну добавку температури, так і окремо, взявши весь процес нагріву на себе.

Недоліком даної системи є те, що висока температура повністю стерилізує воду, в тому числі і від добрив. У грошовому вираженні це не використана можливість заощадити 10-15% витрат на добриво в рік..

УЛЬТРАФІОЛЕТОВЕ ОЧИЩЕННЯ

Ультрафіолетова очищення (далі «УФ-очищення») знищує всі організми в воді для поливу- грибки, бактерії і віруси - за допомогою розбивки їх ДНК. В даному випадку дренажна вода проходить через спеціальну лампу, де піддається опроміненню.

Камера УФ опромінення обладнана системою очищення і датчиком моніторингу інтенсивності опромінення. Це гарантує оптимальну роботу і дезінфекцію води від бактерій, грибків і вірусів.

УФ очищення дозволяє значно поліпшити ефективність боротьби із захворюваннями, більш акуратно використовувати воду і дотримуватися все більш суворих вимог до гігієни харчових продуктів. А головне, вона дозволяє економити 10-15% добрив на рік.

Після очищення, дезінфікований дренаж автоматично підмішується до чистої води. Після цього вона надходить в міксерну і потім, знову до рослин. Частина живильного розчину засвоюється, частина потрапляє в дренаж. Цикл повторюється, тому називається «замкненим».

Отже, ми розповіли про полив в теплиці: які застосовуються технології поливу, що таке система «замкнутого циклу» і для яких гідропонних систем вони застосовуються. Ми сподіваємося, це допоможе Вам визначитися у Вашому виборі.

Ми допоможемо Вам розібратися і підібрати актуальне рішення

Зв’яжіться з нами 

ПОЛИВ ФЕРМЕРСКИХ ТЕПЛИЦ

Вода – источник жизни! Узнайте, как использовать каждую каплю эффективно

Использование дождевой воды, точный капельный полив, сбор «не выпитой» дренажной воды и повторное ее использование… Мы предлагаем только самые эффективные решения полива, которые экономят воду и удобрения. Современные системы полива – это двойное преимущество: забота природе и о Вашем кошельке.

В данном разделе Вы узнаете, какие технологии полива применяются в промышленных теплицах. Что такое система «замкнутого цикла». Какие виды полива применяются для разных гидропонных систем. Мы поможем Вам разобраться, что стоит рассматривать в Вашем проекте.

При верно запроектированной системе капельного полива каждая капля воды используется по назначению. Точное количество воды и удобрений, необходимые для полноценного роста растений, подаются так часто и в том объеме, чтобы обеспечить качественный урожай без лишних трат.

Не всегда очевидно, что в стеклянной теплице в любой сезон, когда активно солнце, внутри ощущение как в пустыне – сухо и жарко. Особенно, если не применяется система зашторивания.

Вода играет важную роль в процессе ассимиляции, транспортировке сахаров и солей, а также в охлаждении растений. Овощи, например, более чем на 90% состоят из воды.

Полив вручную в фермерских теплицах неэффективен: человек поливает неравномерно, процесс полива очень долгий.
Именно поэтому в тепличном выращивании применяются автоматизированные системы поливов, среди которых основными являются:

01

Капельный полив

02

Система подтапливания

03

Дождевание

04

Проточная система NFT

АНАЛИЗ ВОДЫ

Прежде чем более детально пояснить все системы, важно заметить, что перед заказом системы необходимо сделать анализ воды, которой планируется полив.

Как правило источником воды является канализационная вода, речная вода, вода с озера, дождевая вода, скважина, а также комбинация перечисленного. Если вода не пригодна для полива, необходимо предусмотреть очистные системы, фильтра либо обратный осмос.

КАПЕЛЬНЫЙ ПОЛИВ

Самой распространенной системой полива является капельный полив. Капельный полив применяется для овощей, ягод, цветов – всех культур, которые выращиваются в субстрате и/или какой-либо емкости.

Это наиболее универсальная система, которая выполняет самое главное – обеспечивает все растения одинаковым количеством воды.

Капельный полив обеспечивает подачу требуемого количества воды с необходимым набором элементов питания непосредственно к корневой зоне растения. Это позволяет обеспечить оптимальный питательный и водно-воздушный режим субстрата. При этом повышается урожайность, сокращаются расходы воды и удобрений, снижается заболеваемость растений и уменьшается риск их распространения.

Использование системы капельного полива в технологическом производстве позволяет оптимально планировать полив растений в течение суток, в зависимости от фазы роста и развития растений, а также влияния внешних факторов среды. В фермерских теплицах полив полностью автоматизирован и компьютеризирован.

Более детально о технологии полива в промышленных теплицах:

Для обеспечения запаса воды предусматривается использование металлических емкостей-баков. Такой бак представляет собой каркас цилиндрической формы, из стальных оцинкованных с обеих сторон гофрированных листов, внутрь которого вкладывается теплоизолирующая прокладка и вкладыш из ПВХ черного цвета.

Сверху этот бак накрывается покрытием из тканного синтетического материала, который обеспечивает свободное прохождение воздуха и защищает от воздействия света, чтоб вода не плесневела.

Подача воды в баки регулируется клапаном с электромагнитным управлением.

В комплект оборудования для приготовления поливочного раствора и его подачи в тепличную трубопроводную сеть входят:

01

емкости маточного раствора (емкости растворов «А» и «Б» по агрономической технологии), емкости кислоты

02

смесительная емкость (миксер)

03

узел подогрева воды

04

узел предварительного приготовления маточных растворов

05

насос для подачи приготовленного раствора в теплицу

06

распределительная сеть с капельницами

07

накопительные емкости для сбора и хранения дренажной воды от растений с дальнейшим их обеззараживанием и использованием для полива

Растворный узел

Агроном или рабочий растворного узла готовит «еду» (маточный раствор) с помощью автоматического миксера или вручную.

Растворный узел предназначен для автоматического приготовления питательного раствора заданной концентрации (ЕС) и с оптимальным значением рН, путем смешивания с водой двух маточных растворов и кислоты. Качественное и непрерывное смешение воды с маточными растворами и кислотой происходит в смесительной емкости (миксере).

Главный компьютер контролирует параметры питательного раствора и поддерживает их на заданном уровне. В узлы приготовления растворов встроены насосы для подачи готового раствора в трубопроводную сеть.

В промышленных теплицах площади полива достаточно большие, поэтому они делятся на условные секции, которые поливаются отдельно. Каждая поливная секция управляется дистанционно на «открытие-закрытие» электромагнитными клапанами по сигналам от главного компьютера.

Питательный раствор подается растениям через поливочные линии и капельницы. Лучшие капельницы в данной системе – компенсированные.

Когда используются компенсированные капельницы, полив растений производится равномерно, по всей длине грядки, какая бы длина не была.

Производительность капельниц может быть разной, самые распространенные – 2 л/час и 3 л/час на растение.

На конце капельницы предусмотрена ПВХ игла, благодаря которой капельница размещается в субстрате.

Система подтапливания

Этот метод полива используется при выращивании растений на гидропонных столах и бетонном полу. Его принцип заключается в том, что стеллажи или бетонный пол наполняется водой на небольшой промежуток времени. Растения «пьют» столько, сколько хотят, после чего вода уходит в дренажную систему.

В данном методе растения располагаются на лотках, в горшках или просто на стеллажах в субстрате. Питательный раствор для растений по системе подачи питательного раствора равномерно поступает на пластиковые стеллажи снизу, словно «прилив».

Соответственно, по истечению определенного времени, оставшийся питательный раствор, идет на «слив». Поэтому эта система называется ‹‹прилив-отлив››.

Поскольку у нас как правило применяются гидропонные откатные столы, эта систем также получила название ‹‹заливные столы››. Так, если Вы слышите ‹‹подтапливание››, ‹‹прилив-отлив›› или ‹‹заливные столы›› знайте, что речь идет об одной и той же системе.

Вода подается на подтапливание погружным насосом, который подключен к таймеру. Когда таймер отключает насос, вода обратным током возвращается в емкость с питательным раствором.

Система хранения и смешивания удобрений такая же, как и при капельном поливе.

ПРОТОЧНАЯ СИСТЕМА (NFT)

Принцип полива проточной системы практически ничем не отличается от подтапливания, кроме главного – не применяется таймер.

NFT система имеет постоянный поток питательного раствора. Он подается в лоток непрерывно и течет по корням растений. Корни растений свободно размещаются в лотке, а поток воды регулируется таким образом, что образуется водяная "пленка".  Так питательный раствор постоянно циркулирует тонким слоем, отчего и название системы: NFT = Nutrient Film Technique = Техника Питательной Пленки. Эта система используется в автоматизированных салатных линиях.

Система хранения и смешивания удобрений такая же, как и при капельном поливе и подтапливании.

Дождевание

Молодая рассада не имеет развитой корневой системы, поэтому она не может самостоятельно напитывать корнями воду. Другими словами, такая рассада еще слишком «маленькая», чтобы «кушать» самостоятельно. Поэтому растения возрастом до 10-15 дней поливают дождеванием.

Это наиболее универсальная система, которая выполняет самое главное – обеспечивает все растения одинаковым количеством воды.

Полив дождеванием состоит в подаче воды на гидропонный стол в виде маленьких капель искусственного дождя, который создается специальными спринклерами. Мелкий дождь получается именно за счет разбрызгивания воды из существующих форсунок, обеспечивая тем самым равномерный полив огромных областей участка.

В зависимости от плана теплицы и запланированных культур можно предусмотреть стационарные спринклеры либо мобильные, которые передвигаются по длине стола выращивания. Конечно, мобильные удобней в использовании, т.к. позволяют выращивать рассаду разного возраста и поэтому поливать в разное время.

Как вариант дождевание, конечно, можно использовать и для других растений и систем выращивания, но в современных теплицах это более не практикуется. Основные две причины тому следующее:

01
Неэффективное использование воды и удобрений.

При этом поливе система замкнутого цикла не применяется, поэтому вся невыпитая вода - примерно 30-40% - уходит в грунт и канализацию.

02
Возможность заражения растений.

Попадание капли большого размера на листву взрослого растения повышает вероятность возникновения болезней

Исходя из этого рекомендуем использовать дождевание по главному и оптимальному его назначению – для полива молодой рассады на столах

Система ‹‹замкнутого цикла››

Замкнутый цикл означает, что «невыпитая» растениями дренажная вода собирается, проходит очистку и используется повторно.

Заметим, что система замкнутого цикла в фермерских теплицах применяется не часто, т.к. она требует относительно высокие инвестиции. Как правило, дренажная вода сливается в канализацию. Тем не менее, при пожелании дренажную воду можно использовать повторно.

Согласно замкнутому циклу, неусвоенный растениями поливочный раствор (дренаж) стекает по подземным дренажным трубам в дренажный безнапорный коллектор, а затем в накопительный колодец дренажа, расположенный в теплице.
Далее дренаж поступает в сборную накопительную емкость неочищенного дренажа, расположенную в сервисном блоке.

Система сбора дренажа, входящая в систему капельного полива, позволяет вторично использовать до 30-40% от подаваемого объёма питательного раствора.

После сбора дренажа следует процесс очистки и дезинфекции. В зависимости от того, какой субстрат применяется и какие культуры выращиваются, можно рассматривать два вида дезинфекторов: термический и ультрафиолетовый.

Как правило, термодезинфекция применяется для кокосового субстрата, а ультрафиолетовая очистка – для минеральной ваты.

Термическая стерилизация

Термическая стерилизация является одним из самых эффективных способов очистки дренажа. Принцип работы заключается в нагреве дренажной воды до температуры 85-950С и выдерживании её при такой температуре до 180 секунд. Затем по принципу рекуперации дренаж охлаждается до температуры, близкой к первоначальной. Такая длительная высокотемпературная обработка позволяет на 99.9% уничтожит вредоносные бактерии, грибы и вирусы.

В основном нагрев дренажной воды осуществляется с помощью теплосетей теплицы, это делает процесс дезинфекции очень экономичным. На случай отсутствия необходимой температуры воды теплоносителя дезинфектор можно оборудовать собственным электрическим подогревателем, который может работать как параллельно с теплосетью, обеспечивая лишь требуемую добавку температуры, так и отдельно, взяв весь процесс нагрева на себя.

Недостатком данной системы является то, что высокая температура полностью стерилизует воду, в том числе и от удобрений. В денежном выражении это не использование возможности сэкономить 10-15 % расходов на удобрение в год.

Ультрафиолетовая очистка

Ультрафиолетовая очистка (далее «УФ-очистка») уничтожает все организмы в поливной воде – грибки, бактерии и вирусы – посредством разбивки их ДНК. В данном случае дренажная вода проходит через специальную лампу, где поддается облучению.

Камера УФ облучения оборудована системой очистки и датчиком мониторинга интенсивности облучения. Это гарантирует оптимальную работу и дезинфекцию воды от бактерий, грибков, и вирусов.

УФ очистка позволяет значительно улучшить эффективность борьбы с заболеваниями, более аккуратно использовать воду и соблюдать все более жесткие требования к гигиене пищевых продуктов. А главное, она позволяет экономить 10-15% удобрений в год.

После очистки, дезинфицированный дренаж автоматически подмешивается к чистой воде. После этого она поступает в миксерную и затем, снова к растениям. Часть питательного раствора усваивается, часть попадает в дренаж. Цикл повторяется, поэтому называется «замкнутым».

Итак, мы рассказали о поливе в теплице: какие применяются технологии полива, что такое система «замкнутого цикла» и для каких гидропонных систем они применяются. Мы надеемся, это поможет Вам определиться в Вашем выборе.

Мы поможем Вам разобраться
и подобрать актуальное решение

СВЯЖИТЕСЬ С НАМИ

ПОЛИВ ЗИМОВИХ САДІВ

       Вода - джерело життя! Дізнайтеся, як використовувати кожну краплю ефективно

Вода відіграє важливу роль в житті всього живого на Землі. Для рослин - особливо, тому дуже важливо їх поливати вчасно і в потрібному обсязі.

У будь-якій теплиці, особливо зі скла, під час активного сонця стає сухо і жарко, немов у пустелі. Тим більше, якщо не застосовується система зашторювання.

Саме тому дуже важливо підтримувати Ваші квіти і овочі необхідною кількістю води. Джерелом поливу, як правило, є каналізаційна вода або вода з свердловини - в залежності від того, звідки подається вода в Ваш будинок.

ПОЛИВ МОЖНА ЗДІЙСНЮВАТИ ВРУЧНУ АБО АВТОМАТИЧНО ПО ТАЙМЕРУ

Автоматично з таймером можна поливати методом крапельного поливу. Особливо він підходить для вирощування овочів, ягід, квітів і всіх культур, які вирощуються в субстраті або горщиках. Це найбільш універсальна система, яка виконує 

найголовніше  – забезпечує всі рослини потрібною кількістю води. Складається вона з ємкості, в яку набирається вода для поливу, труб, крапельниць та дозатора з таймером, який автоматично здійснює полив згідно Ваших налаштувань.

ПОЛИВ ВРУЧНУ

Полив вручну зі шлангу або лійки - найпоширеніший вид в зимових садах. Багато хто насолоджується самим процесом, повністю беручи участь в процесі росту рослин.

Зауважте, якщо вирощувати рослини з великим листям, то випаровування з цього листя охолоджують теплицю, і в ній стає особливо комфортно знаходитися в спекотну пору.

Якщо у Вас є цікава ідея щодо поливу Вашого зимового саду, ми допоможемо підібрати індивідуальне рішення

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ