1ТРАДИЦІЙНЕ ДОСВІЧУВАННЯ

СИСТЕМА ДОСВІЧУВАННЯ

     Бажаєте свіжих ягід або овочів взимку? Саме використання додаткового освітлення дозволяє круглорічне вирощування.

Система досвічування використовується для продовження світлового дня. Простіше кажучи, ця система дає ефект додаткового сонця для рослин.

Система досвічування використовується для продовження світлового дня. Простіше кажучи, ця система дає ефект додаткового сонця для рослин.

В даному розділі Ви дізнаєтеся для чого в теплицях застосовується досвічування, які світильники підходять для теплиць і на що варто звернути увагу *

* Викладена інформація є результатом нашого досвіду. Ми озвучуємо власні висновки, метою яких є надання максимально об'єктивної інформації. Ми працюємо з кращими виробниками всіх видів світильників і описуємо думку без упереджень. При використанні даної інформації посилання на джерело є обов'язковим.

СВІТЛО - ГОЛОВНЕ ДЖЕРЕЛО ЕНЕРГІЇ ДЛЯ ЗРОСТАННЯ РОСЛИНИ

Кількість світла (точніше, інтенсивність сонячної радіації) визначає темп зростання і розвитку рослин. Нестача світла істотно знижує темпи розвитку рослин в зимовий, весняний і осінній періоди, коли світловий день стає коротким, а природна сонячна радіація - низькою. Тому, як правило, восени і взимку в весняних теплицях нічого не вирощують.

Взимку ціни на ягоди та овочі відносно високі, є дві основні причини цього. Перша, накладні витрати на імпортну продукцію, привезену з теплих країн. Друга, якщо продукція вирощена в місцевому тепличному господарстві, то це витрати на опалення і електроенергію. Причому, в залежності від виду рослин, витрати на електроенергію можуть бути рівні, а частіше і вище витрат на опалення.

Існує кілька видів ламп, основні: натрієві, світлодіодні, металогенні, люмінесцентні, лампи розжарювання і ртутні високого тиску. Тип і потужність «ламп зростання» залежить від висоти теплиці і виду вирощуваної культури.

Більш детально ми зупинимося на двох типах ламп: світлодіодні лампи і натрієві лампи високого тиску, оскільки саме вони в основному застосовуються для вирощування.

Перш ніж розглянути варіанти штучного освітлення, важливо зрозуміти принцип дії світла на рослину.

Людина і рослина сприймають світло по-різному. Людське око реагує на електромагнітне випромінювання, довжина якого 380-780 нм. Для фотосинтезу рослини використовують тільки частина цього діапазону - довжину 400-700 нм.

Цей діапазон називається фотосинтетично активною радіацією (ФАР) і виражається в мікромолі на секунду (μмоль / с). Інші одиниці вимірювання як Вт / м2 або люкс - не відображують кількість світла, яке споживає рослина.

Ці дані швидше застосовуються для розрахунку потужності споживання або інших цілей, але для агрономів важливо знати саме μмоль / с. Справа в тому, що різні виробники світильників мають різний світловий потік. Так, при порівнянні ламп однакової потужності можна виявити різну кількість світла, яке рослина може використовувати.

Перевірити кількість світла Ви можете спеціальним приладом - Ф.А.Р. датчиком, який вимірює ммоль / с.

Замовити Ф.А.Р. датчик 

Часто запитують - скільки світла необхідно? Відповідь проста:

Чим більше світла, тим більше урожаю!
Існує правило: 1% світла додає 1% урожаю

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

На швидкість росту і розвитку рослин впливає два основних фактори: сумарна потужність від кількості встановлених світильників в теплиці, і їх спектральний склад.

Залежно від інтенсивності певного випромінюваного кольору (наприклад, жовтого, зеленого або блакитного) можна стимулювати різні вегетативні процеси рослин.

При цьому важливо відзначити, що більшості рослин занадто багато світла не буває; а ось мінімальна необхідна кількість існує, і для різних культур вона різна.

У професійних теплицях як правило застосовуються натрієві лампи високого тиску (НЛВТ).

Не дивлячись на зростаючий інтерес до світлодіодів і їх популярності в інших сферах, натрієві лампи високого тиску і раніше є лідерами в застосуванні в промисловому виробництві.

Плюси натрієвих ламп високого тиску
порівняно зі світлодіодними світильниками

По-перше, ціна. Сьогодні вартість НЛВТ є головним фактором при виборі між ними і світлодіодними лампами.

По-друге, широкий спектр випромінювання. Ці світильники універсальні за своїм спектральним складом і підходять для будь-яких рослин. Наприклад, однакові світильники використовують для троянд, томатів, огірків або зелені.

По-третє, НЛВТ мають високий енергетичний ККД.

По-четверте, перевага для нас - це тепло, що виділяється. Залежно від інтенсивності освітлення, світильники при включенні виробляють від 3С до 15С тепла. Це перевага, яка дозволяє істотно скоротити витрати на опалення. Це перевага для всіх країн, де взимку темно і холодно.

У світі існує всього декілька виробників тепличних лампочок, які встановлюються в світильник з рефлектором, що відображає світло. Два лідера-виробника тепличних лампочок: Philips і Osram. Варіанти потужностей ламп наступні: 250Вт, 400Вт, 600Вт, 750Вт і 1000Вт.

250Вт і 400Вт використовуються в основному для вирощування методом Інтерлайт, а 400Вт, 600Вт, 750Вт і 1000Вт - для верхнього досвічування.

Мінуси натрієвих ламп високого тиску
​порівняно зі світлодіодними світильниками

По-перше, необхідність заміни лампочок кожні 3-5 років. 

Мало де згадують про те, що термін служби лампочки НЛВД становить 10.000 годин. Для Вашого розуміння скільки це без конкретики, в середньому цього вистачає на 3 роки. Через 3 роки лампочка втрачає свою ефективність і її необхідно замінити. Вартість лампочок і їх доставка істотно збільшує статтю поточних витрат підприємства.

По-друге, окремо варто згадати рефлектори. Виробники світильників використовують різну якість алюмінію, з якого виготовлений рефлектор. Та чистота і якість рефлектору також важліва для світлового потоку.

У Голландії існує послуга очищення рефлекторів, надають її компанії, у яких є спеціальні мийні машини. За день роботи такої машини можна акуратно, не пошкоджуючи поверхню рефлекторів, почистити приблизно 5 тисяч штук.

Якщо підприємство не користується такою послугою, то вони замінюють рефлектори кожні 5-7 років, тому що відбиття світла від рефлектора впливає на ефективність освітлення в цілому. У більшості країн, на жаль, такої послуги поки немає.

2СВІТЛОДІОДНЕ ДОСВІЧУВАННЯ

Застосування світлодіодних світильників в теплиці є найперспективнішим на сьогоднішній день, тому що при ідентичній кількості світла з НЛВД світлодіоди споживають на 40-50% менше електроенергії, а термін служби більше 50.000 годин. Це приблизно 15 років використання.

Термін служби і порівняно низьке споживання енергії є головною перевагою світлодіодів, а порівняно висока їх вартість - головним недоліком.

Тому сьогодні існує певний компроміс в застосуванні світлодіодів, виражається він у поділі культур вирощування і тенденцій застосування цих ламп:

01

При вирощуванні салату і зелені, які вимагають відносно низький рівень освітленості, багато тепличних господарств поступово впроваджують повне освітлення світлодіодними лампами. Зелена маса на сьогоднішній день демонструє кращі результати для застосування світлодіодного освітлення

02

Застосування світлодіодів для вирощування квітів також набирає обертів, особливо для троянд. Європейські господарства все більше замінюють НЛВТ світлодіодами, продаючи перші в Польщу, Україну та інші країни, де досвічування в теплицях не таке поширене

03

Для вирощування овочів - комбінована система досвічування «Інтерлайт». Принцип досвічування Інтерлайт полягає в тому, щоб забезпечити два рівня освітленості - один зверху (класичне розміщення) для досвічування верхівок рослин, щоб рослина продовжувала зростати «вгору до сонця». Другий рівень освітленості - біля коріння рослин. Це чудова альтернатива НЛВТ потужністю 250Вт і 400 Вт, які дають надмірне тепло у прикореневій зони і «мертві зони освітлення», які утворюються між світильниками

При виборі світлодіодних ламп важливо врахувати, що для різних культур вирощування необхідний різний спектр. Для більшості квітів вже існують універсальні спектри, розроблені різними виробниками. Для овочів, салату і зелені розроблені спектри, які підходять під кожен вид індивідуально.

Наведемо приклад: листовому салату червоний колір не обов'язковий. Якщо ж встановити світильник з червоним випромінюванням, пропорцію, наприклад, 100 Вт світильник, з якого 10 Вт - червоний колір. Оскільки цей колір для салату не потрібний, то 10 Вт - це 10% переплати і зайвих витрат електроенергії. За фактом, Ви купили те, що вирощувати не допомагає, і ще вимагає витрат.

Тому світлодіоди для теплиць важливо купувати в професійних спеціалізованих компаніях, які розробили ефективне поєднання світла для необхідного виду рослини.

Зверніть увагу також на рішення постачальника по охолодженню ламп, щоб вони служили максимально довго при максимальній віддачі світла.

ПІДВЕДЕМО ПІДСУМОК:  ШТУЧНЕ ОСВІТЛЕННЯ СИСТЕМОЮ ДОСВІЧУВАННЯ ДОЗВОЛЯЄ

 

отримати високу врожайність

 

можливість отримати запланований урожай не залежно від погодних умов

 

поліпшити якість продукції

 

можливість використання безперервного циклу вирощування

Саме система досвічування дозволяє вирощувати
продукцію цілий рік

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ

Основна різниця між світодіодними лампами і НЛВД:

01

економія на поточних витратах і високі початкові інвестиції

02

порівняно високі поточні витрати і менші початкові інвестиції

Справедливо зазначити, що хоч вартість світлодіодів в 2-3 рази вище НЛВД, в половину знижуються витрати на трансформатори і підключення до мережі. НЛВД, з іншого боку, дають можливість вирощувати будь-які рослини і бути гнучкими в підборі культур для вирощування.

Досвічування- це один з найбільш динамічно розвиваючих напрямків. Кожні пару місяців з’являється все більше результатів тестів і вимірювань вирощування.