У промисловому виробництві опалення здійснюється за допомогою сталевих труб з гарячою водою, яка нагрівається в центральній котельні. Для промислових теплиць такий обігрів є найбільш ефективним, оскільки дозволяє створити рівномірну температуру по всій площі теплиці, не залежно від її розміру. Це створює єдині умови росту рослин, а значить і однакові терміни зростання, вид і якість урожаю. Рівномірність температури важлива для того, щоб продукція виглядала однаково і росла одночасно.
Енергоносій може бути різним - вугілля, дрова, газ, мазут, ТЕС і т.д. Не дивлячись на широкий вибір альтернативних джерел тепла, на сьогоднішній день газ як і раніше є самим популярним і привабливим паливом. Причин тому кілька.
Перша і головна причина - це виділення вуглекислого газу, необхідного для фотосинтезу рослин. Коли застосовуються енергозберігаючі системи в теплиці, витрати на газ знижуються, при цьому підприємство суттєво економить на витратах на вуглекислий газ, тому що його не треба купувати в рідкому вигляді.
Друга причина, це відносно низька вартість обладнання. Котли і установки альтернативного виду опалення в промислових обсягах як правило в рази дорожчі газового обладнання. На додаток, процес обслуговування газового обладнання простіший і дешевший.
Відділення вирощування в тепличних комплексах розділяються на кліматичні зони. Такий поділ площі вирощування на контури обігріву дозволить рівномірно розподілити тепло і створити єдиний мікроклімат. Це, в свою чергу, дозволить збирати однаково високий урожай якісної продукції з усієї площі.
Регулювання зон опалення походить від центрального комп'ютера через гребінки на контури обігріву. Кількість контурів і їх тип залежить від кліматичних умов і культури вирощування, основні контури наступні:
Підлотковий обігрів
Цей контур використовується для підтоплення снігу, який скупчується над лотком. Сніг, що розтанув, відводиться через систему зливової каналізації.
Шатровий обігрів
Цей контур застосовується як додаткове джерело тепла в верхній частині теплиці.
Підстелажний обігрів
Застосовується для обігріву стелажних систем.
Труборельсовий обігрів
Це основний контур, який використовується для подачі тепла в теплицю. Також, цей контур використовується в якості транспортних рейок для обслуговуючих візків.
«Труба зростання»
«Труба зростання», тобто опалення в зоні росту рослин. Цей контур гріє біля коріння рослин для видалення зайвої вологи, яка може привести до захворювання.
Система опалювання дозволяє підтримувати температуру з максимальним відхиленням 1°з по усій площі теплиці - будь то 1 га, 5 га або 10 га.
ОПАЛЕННЯ – ЦЕ МІКРОКЛІМАТ В ТЕПЛИЦЯХ
Опалення - це основний фактор, який формує мікроклімат в теплиці. У свою чергу, мікроклімат визначає всі процеси формування рослин і одержання врожаю, починаючи з посіву до кінця плодоношення. Наявність потрібного тепла визначає пору року і терміни, коли Ви можете збирати урожай.
Перш ніж вибрати систему опалення дуже важливо визначитися, які культури Ви плануєте вирощувати. Різні культури вимагають різну температуру для комфортного зростання. Середній діапазон температури для підтримки в теплиці становить 15С - 25С.
Виділяють два основних види опалення: повітряне і водне. У фермерських теплицях застосовуються обидва види.
ПЕРЕВАГИ ВОДЯНОГО ОПАЛЕННЯ
Менші витрати палива в порівнянні з повітряним обігрівом
Зниження витрат за рахунок застосування альтернативного палива
Можливість підключення до віддаленого (мобільному) і комп'ютерному управлінню
Рівномірний розподіл тепла по всій теплиці
Зручність обслуговування
НЕДОЛІКИ ВОДЯНОГО ОПАЛЕННЯ
Недоліком твердопаливних котлів є відносно довгий розігрів. Залежно від виробника котла, виду палива і площі теплиці, температура досягає необхідних показників від півгодини до півтори години, що досить довго для вирощування рослин. В цьому випадку необхідно вміти передбачати різкі перепади температур і контролювати режим «на випередження».
Незручності також доставляє вирішення логістичних питань, складування і закупівля якісного паливного матеріалу. Важливо знайти надійного постачальника, який гарантує гарну якість, добре висушений і енергоємний продукт.
При згорянні твердого палива утворюється зола. Врахуйте це при розміщенні котлів, щоб зола не осідала на теплиці і не затіняла її.
Енергоносій при такому вигляді опалення може бути різним - вугілля, дрова, газ, мазут, тріска і т.д. Газ, звичайно, є найбільш зручним паливом. При його використанні потрібна мінімальне обслуговування, а виділений вуглекислий газ з котельні використовується рослинами для активного фотосинтезу.
Проте, все більше популярності набирають застосування універсальних твердопаливних котлів, які працюють на дровах, трісці, пелетах і т.п. Паливо для таких котлів є, тому їх просто і вигідно використовувати.
При використанні універсальних котлів рекомендуємо передбачити автоматичну подачу палива. Справедливо зазначити, що на практиці дуже непросто знайти відповідальних працівників, які б контролювали витрата палива і вчасно завантажували топку.
Якщо опалення походить від котла, то розподіл тепла, як і в промислових теплицях, відбувається по контурах. Кількість контурів і їх тип залежить від кліматичних умов і культури вирощування, основні контури наступні:
Шатровий обігрів
Цей контур застосовується як додаткове джерело тепла в верхній частині теплиці.
Підстелажний обігрів
Застосовується для обігріву стелажних систем.
Труборельсовий обігрів
Це основний контур, який використовується для подачі тепла в теплицю. Також, цей контур використовується в якості транспортних рейок для обслуговуючих візків.
«Труба зростання», тобто опалення в зоні росту рослин. Цей контур гріє біля коріння рослин для видалення зайвої вологи, яка може привести до захворювання.
Як правило централізоване опалення застосовується в господарствах, які вирощують високорентабельну продукцію, наприклад, тюльпан або листовий салат на автоматизованих конвеєрних лініях
Повітряний обігрів дешевше придбати, але витрати на паливо вищі. Центральне опалення навпаки, вимагає більше інвестицій і більш економічне в використанні.
На відміну від промислових масштабів, в фермерських теплицях важливість рівномірності температури відносять на другий план. Часто фермерам доводиться жертвувати якістю продукції на користь зменшення витрат і зниження інвестицій
ПЕРЕВАГИ ПОВІТРЯНОГО ОПАЛЕННЯ
Швидко обігріває теплицю. Швидкість нагріву рахується хвилинами, що найбільш сприятливо впливає на ріст продукції
Циркуляція повітря забезпечує комфортні умови для рослин і знижує ймовірність застою повітря, які призводять до цвілі
При установці двох і більше нагрівачів, Ви страхуєтеся від непередбачених поломок. У разі, якщо один нагрівач зламається, другого буде досить, щоб рослини як мінімум впали в сплячку і пережили кризовий період
Ви можете придбати універсальний нагрівач, який може працювати влітку як вентилятор без обігріву. Він забезпечує рух повітря і робить клімат більш комфортним, коли жарко
НЕДОЛІКИ ВОДЯНОГО ОПАЛЕННЯ
Недоліком таких обігрівачів є відносно високі витрати газу і нерівномірність розподілу тепла. Для другого є рішення: можна використовувати поліетиленові рукава.
Якщо теплиця невелика, то для рівномірного мікроклімату використовуються поліетиленові рукава, в яких робляться отвори меншого розміру ближче до нагрівача, і більшого розміру - далі від нього.
Це дозволяє вирівняти розподіл вихідного тепла і вуглекислого газу по всій довжині рукава.
ІНФРАЧЕРВОНЕ ВИПРОМІНЮВАННЯ
Варто відзначити «новинку» ринку - інфрачервоне випромінювання. Інфрачервоні обігрівачі називають «сонячним теплом». Чи так це? Що це за опалення? Давайте розглянемо докладніше в контексті застосування їх для теплиць.
Інфрачервоне випромінювання - це частина електромагнітних хвиль, випромінювання якого відбувається у вузькій області спектра між видимим світлом і мікрохвильовим випромінюванням. Дотримуючись аналогії з сонячним теплом, давайте розглянемо сам принцип дії теплового випромінювання сонця. Він полягає в тому, що тепло сонця нагріває поверхню води, землі, дерева і т.д. У свою чергу, нагріта поверхня поглинає тепло, і потім віддає його в повітря.
У теплиці принцип працює таким же чином: інфрачервоні нагрівачі розташовуються близько до об'єктів і нагрівають їх - рослини, столи, крісла і т.д. Після того як об'єкти нагріті, вони віддають надлишкове тепло в повітря
Головним аргументом їх застосування є зниження витрат на ІК нагрівачі і поточних витрат. До того ж, ці нагрівачі просто монтувати.
НЕДОЛІКИ ІНФРАЧЕРВОНОГО ОПАЛЕННЯ
Довжина хвилі відрізняється від довжини хвилі сонця. Сонце забезпечує енергією, необхідно для фотосинтезу, ІЧ лампи цього не виробляють
За своїм принципом ІК лампи гріють тільки те, що «бачать». Це означає, що рослини на периферії не отримують необхідного тепла
Монтаж ІК нагрівачів безпосередньо над рослинами перешкоджає попаданню природного світла, яке забезпечує фотосинтез рослин
Застосування вентиляторів для руху повітря обов'язкове. Якщо не встановити вентилятори, то повітря буде застоюватися, а це призводить до появи цвілі
Нерівномірна температура по довжині трубки. Чим довше трубка, тим менш рівномірне тепло. Це, в свою чергу, визначає нерівномірний ріст рослин. Лише деякі виробники передбачають в обігрівачі спеціальну плівку, яка вирівнює віддачу тепла по всій довжині лампи
Максимальна температура нагріву 500С, лампи необхідно тримати поблизу рослин
Підводячи підсумки, зауважимо, що ми позначили основні види опалення. Ви можете зіткнутися з різними пропозиціями нових систем, проте ці новинки ще не застосовується масово в теплицях. Будь-який з перерахованих видів є хорошим рішенням, головне, зрозуміти яку мету Ви перед собою ставите і що підходить саме Вам.